Українська школа: 5 найважливіших питань і відповіді для батьків

28 жовтня 2018, 00:30

Шагінян Тетяна

Де взяти довідку про пропуск, за що не платити і хто черговий

Батькишколярівчастоскаржаться,щоповинніне тільки"робитиуроки",а й здавати гроші у фонди класу, школи, групи,оплачуватидодатковіфакультативнізаняттяз предметів,якихнемаєврозкладі,принестинеобхіднідовідкиі т.д.Дехто не розбираєтьсяу всіляких"повинен",іприймаєїхяксвій обов'язок.Аіншіне знають,щоможна,ачого-не можна,інамагаютьсязнайтипосиланняназакони,якірегламентують"шкільнівідносини".РозібратисязнайчастішимипитанняминамдопомоглиМОНіадвокатСергійКатишев.

1. Чи повинні оплачуватися додатково факультативи типу "логіка", "додаткова мова" тощо?

Реклама

Сергій пояснює: "Постановою Кабінету міністрів від 21.02.2018 року №87 затверджено Державний стандарт початкової освіти, в якому передбачені обов'язкові заняття. Якщо деякі заняття не включені в освітній процес, вони можуть надаватися школою, в тому числі на платній основі. Перелік таких платних освітніх послуг затверджено Кабінетом міністрів, але школи мають право включати і інші послуги (ч. 4 ст. 43 ЗУ "Про загальну середню освіту"). Крім затвердження, список додаткових платних уроків повинен бути розміщений на веб-сайті школи (ч. 2 ст. 30 ЗУ "Про освіту"). Логічний висновок: якщо факультативні предмети не передбачені планом навчання і проводяться в післяурочний час – вони можуть бути платними.

2. Чи зобов'язані діти чергувати та прибирати в класах?

Як нам пояснили в Міністерстві освіти, згідно зі ст. 43 Конституції України, "використовувати примусову працю заборонено". Але є постанова Кабміну від 27.08.2010 року №778, п. 49, в якій зазначено: "Залучати учнів до діяльності, не передбаченої навчальним планом, дозволено тільки за згодою дітей і їх батьків". Також є п. 5, ст. 53 "Закону про освіту", який забороняє залучати учнів до робіт, замість навчального процесу, якщо ці роботи не передбачені навчальним планом. Наприклад, якщо в навчальному плані немає "прибирання листя" – залучати школярів до цього процесу не мають права, а чергувати після уроків – тільки за згодою учнів і батьків. Крім того, існують санітарні норми, які дозволяють прибирання в спецодязі і виключно класів. Санвузли, коридори, двір тощо повинен прибирати персонал.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

3. Які документи повинні надавати школярі при пропусках навчальних занять?

ЯкнампояснивСергій,"Згідно з ПостановоюКабінетуміністрів"Про порядокведенняоблікудітейшкільноговікутаучнів"від13.09.2017року№684,причинивідсутностіучнянанавчальнихзаняттяхповинніпідтверджуватисямедичною довідкоюабописьмовимпоясненнямбатьків(одногозбатьків),абозаконнихпредставників".Прицьомуважливопам'ятати:якщонеповнолітнійученьвідсутнійнанавчальнихзаняттяхбільше десятиднівпоспіль,безповажнихпричин,інформаціяпро цепередаєтьсяворганиНацполіції.

4. Чи існують пільги для окремих учнів (з неповних сімей, переселенців тощо)?

"ПостановоюКабміну27серпня2010року№796визначено,щодітям-сиротам,дітям,позбавленимбатьківського піклування,деякіплатніпослугившколахнадаютьсябезкоштовно.Підтверджуючим документомєрішенняСлужбиу справахдітейпро наданнятакогостатусу.Такідітибезкоштовнопроходятьпідготовкудовступудо вищих навчальних закладівідоЗНО",-говоритьадвокат.

Крімтого,вонибезкоштовноможутьвідвідуватиспортивнігуртки,тренінги,факультативи,семінари тощо.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ

5. Чи існують обов'язкові платежі для батьків, такі як "фонд класу" чи "фонд школи"?

"Такіпитаннявиникаютьтількивсередніхшколахкомунальноїформивласності,-кажеадвокат.-Уприватнихнавчальнихзакладахчітковстановленіперелікпослугіїхвартість".

Реклама

Згідно з нашим законодавством, держава гарантує безкоштовну повну загальну середню освіту. Окремим пунктом визначено положення про безкоштовне забезпечення підручниками учнів і вчителів (ст. 4 ЗУ "Про освіту"). "А ось зміст і розвиток матеріально-технічної бази фінансується місцевими бюджетами (ч. 2 ст. 43 ЗУ" Про загальну середню освіту "), – пояснює адвокат. – Згідно ст. 55 Закону України" Про освіту ", у батьків не тільки відсутні обов'язки фінансування, але навіть не надано такого права". У той же час батьки, нарівні з іншими особами, можуть вносити на рахунок школи добровільні пожертвування, благодійні внески, подарунки (ч. 1 ст. 79 ЗУ "Про освіту").
Додатковоадвокатакцентуєувагунаоб'єднанняхбатьківучнів-"батьківськийкомітет","радашколи"іт.д.Саменавирішення цих"органів"посилаютьсядлявимогизбатьківгрошей.Законодавствопередбачаєтакіорганізації,вякихберуть участьбатьки:

1. Наглядова (опікунська або опікунська) рада. Вона не є юридичною особою, не має управлінських функцій і не розпоряджається фінансами. До неї входять, крім батьків, представники органів виконавчої влади, інших підприємств і організацій (ст. 29 ЗУ "Про освіту"). Існує Примірне положення, де чітко розписані повноваження даного органу.

2. Органи батьківського самоврядування (ст. 38 ЗУ "Про освіту"). Профільний Закон "Про загальну середню освіту" в статті 39 також передбачає такий орган, а в статті 26 уточнює: таке об'єднання батьків має бути громадським, і його рішення мають рекомендаційний характер.

3. До 1 липня 2018 року діяло Положення про загальноосвітній навчальний заклад, де вказано, що в школах можуть бути створені рада установи, піклувальна рада, учнівський комітет, батьківський комітет, методичні об'єднання і т. д., положення яких розробляє і затверджує МОН. Такі ради не є юрособами.

З усіх видів батьківських об'єднань тільки суспільне, яке пройшло реєстрацію як юрособа, має право приймати грошові кошти. У той же час якщо встановлюються суми внесків або пожертв, то вони є обов'язковими лише для членів такого об'єднання (ст. 3 ЗУ "Про громадські об'єднання").

Тому батьки не зобов'язані здавати гроші в школу для будь-яких видів робіт. Але якщо вони хочуть взяти участь в матеріально-технічному забезпеченні, вони можуть робити добровільні пожертвування на розрахунковий рахунок школи або реєструвати громадське об'єднання
.

Підпишись на наш telegram

Лише найважливіше та найцікавіше

Підписатися

Реклама

Читайте Segodnya.ua у Google News

Реклама

Новини партнерів

Загрузка...

Новини партнерів

Загрузка...
загрузка...

Натискаючи на кнопку «Прийняти» або продовжуючи користуватися сайтом, ви погоджуєтеся з правилами використання файлів cookie.

Прийняти